Új grafikus csatlakozott a Radnótihoz

A Radnóti Színház 2016 óta nagy hangsúlyt fektet arra, hogy vizualitásában is kortárs színházként legyen jelen Magyarországon. Törekvéseinket két alkalommal is elismerte a szakma: 2018-ban Kreatív Media Design-díjat, 2021-ben Design Management Díjat kaptunk. Előadásaink plakátjainak tervezésére neves képzőművészeket kérünk fel, hogy alkotásaikkal járuljanak hozzá színházunk művészeti törekvéseihez.

Tóth Andrej neve törzsnézőinknek bizonyára ismerősen cseng, hiszen plakátjaink többségét ő álmodta meg az elmúlt 6 évben. Andrej a MOME-n és a krakkói Iparművészeti Egyetemen tanult. 2012-től a Magyar Plakát Társaság tagja, több évben is elnyerte az Év Kulturális Plakátja díjat. 2014-ben létrehozta az ART HEKK projektet, amely egyedi termékeivel rangos hazai dizájnvásárok szereplőjévé vált. Évek óta grafikát tanít a METU-n és idén vendégoktatóként kurzust tart a MOME mester szakosainak.

Valló Berta a londoni Central Saint Martins művészeti egyetem tervezőgrafika és illusztráció szakán szerzett diplomát. Freelance illusztrátorként többek között a BBC, a Stansted Airport és a Financial Times megbízásain dolgozik. Az analóg és digitális technikával vegyesen készülő munkáiban többek között az identitásképzés és a női szexualitás kérdései foglalkoztatják a fogyasztói társadalom színfalai előtt. 2019-ben az akkor 24 éves művészt a világ 100 legjobb illusztrátora közé választotta a Taschen.

A 2021|2022-es évadban Tóth Andrej (Don Carlos) és Valló Berta (Egy csepp méz) mellett a bemutatóinkhoz egy-egy képzőművészt kértünk fel plakáttervezésre. A Vad nyomozókét Hecker Péter, Szerb Antal Száz verséét Szűcs Attila, a 451 Fahrenheitét Horváth Lóczi Judit, az Antigoné plakátját Vojnich Erzsébet festménye alapján Szijártó Ádám készítette. A Covid miatt egy be nem mutatott darabunk, a Travesztiák plakáttervét Milorad Kristic készítette.

Az idei évadban új alkotó csatlakozott a színházhoz, mind a négy bemutatónk plakátját és animációját Hertelendi Amanda készíti. Az animáció szak elvégzése után a filmszakmában dolgozik. Részt vett többek között a Salamon király kalandjai, a Ruben Brandt, a gyűjtő című filmekben, valamint a Candide, a Városi legendák és az Átjáró másvárosba című sorozatok gyártásában. A Hegyező animációs szabadiskola alapító tagja és oktatója. Saját projektjeiben az animációt, a képzőművészetet és az illusztrációt ötvözi. Bánom azt című rövidfilmjével különdíjat nyert a Szolnoki Nemzetközi Képzőművészeti Filmfesztiválon, Ottlik Annával közös Peron című animációs bábfilmje a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon nyerte el a legjobb karakter-animációnak járó díjat. „Közel 10 éve foglalkozom animációval, azóta pedig folyamatosan bővítem a palettát a grafika és a képzőművészet irányában. Számomra az alkotás teret ad kommunikáció finomabb rétegeinek, a folyamatos technikai kísérletezés pedig segít megőrizni a frissességet és az alkotó folyamat izgalmát.” – mondta el magáról a művész.

Borítókép: Hertelendi Amanda – Telefonálok