Radnótis színészek a Margó Fesztiválon

Október 13-16. között, csütörtöktől vasárnapig rendezik meg a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásárt, amelynek idén a Nemzeti Táncszínház ad otthont. A Magvető és a Helikon kiadók újdonságainak bemutatásán színművészeinkkel, Mészáros Blankával, Porogi Ádámmal és Pál Andrással is találkozhatnak az érdeklődők. 
 
Október 14-én, pénteken 20:00 órakor Garaczi László szerzővel Szegő János beszélget Weszteg című új regényéről (Magvető Kiadó), amely a karantén idején játszódik Magyarországon. A harmincas éveiben járó rendszergazda Brúnó és a tanár Hajni a világjárvány közegében próbálják feldolgozni szakításukat. Két nézőpontból számolnak be a részben összekapcsolódó, részben párhuzamos, egymásra rímelő vagy éppen egymást ellenpontozó történésekről. A harmadik szólamban Sybille, a német ökofeminista politológus a disztópiaként elképzelt jövő „csúnya, új világának” költői-filozofikus képeit adja. A regényből Porogi Ádám olvas fel.
 
Október 15-én, szombaton 15:30 órakor Gurubi Ágnes legújabb, Másik Isten című regényét (Helikon Kiadó) mutatják be Lévai Balázs közreműködésével . Az eddig négy kiadásban megjelent családregény, a Szív utca szerzőjének második könyve lélektanilag árnyalt karaktereivel, a hagyományos próza szabályait üdítő módon felrúgó szabad tudatáramlásaival, a test mint eszköz egyszerre pontos és érzéki ábrázolásával válik emlékezetes, sodró olvasmánnyá. A műből Mészáros Blanka olvas fel.
 
Október 16-án, vasárnap 19:45 órakor Keresztury Tibor mára már kultikussá vált kisregényét, az eredetileg 2000-ben a Magyar Narancsnál megjelent Reményfutam címűt (Magvető Kiadó) mutatják be Szegő János és Pál András közreműködésével. Megjelenésekor Esterházy Péter ezt írta a Reményfutamról: „A könyvet kötelező olvasmánynak tenném, nemcsak honismeretórára, hanem főleg politikusoknak. Hogy lássák, hol is vagyunk, vannak, kinek beszélnek. – Most jó, most ne mozogj, most próbálj átadni (röhögés és sírás nélkül!) egy millenniumi faluzászlót.” A szerző 60. születésnapjára megjelenő új, változatlan kiadás immár történeti távlatból, ám eredeti kifejezőerejéből mit sem veszítve ad hírt a „keleti kilátásokról”. A szövegek a ’90-es évek magyar mindennapjainak összetéveszthetetlen hangú, fanyar humorú, groteszk-abszurd-realista élménybeszámolói. 
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza