Nagybányai kocsmává változik a Radnóti

December 18-án végre kinyit Kályha Kati kocsmája: vasárnap mutatjuk be Szálinger Balázs friss darabját, Rusznyák Gábor rendezésében.
A történet Nagybányán játszódik, az 1918-19-es évfordulón, háború és spanyolnátha- járvány sújtotta zűrzavaros időszakban. A Kispiac téri Kályha nevű kocsmában találkozik össze magyar és román, kegyelt és kegyvesztett, szűz és cafka, civil és katona, festő és földönfutó… „A dráma fókuszában egy eseményteli erdélyi félév áll, a történelem viharát egy kis közösségen keresztül érzékeljük. Azt gondolom, a jelenidőnk is ilyen viharos: minden felgyorsult, erősebbek az érzelmek, egyre több az agresszió és nő a különféle szándékok egymásnak feszülése.” | Rusznyák Gábor.

Szálinger Balázs sokoldalú, kísérletező kedvű alkotó, aki sok szállal kötődik Erdélyhez. 2020 őszén egy hónapot töltött Nagybányán azzal a céllal, hogy anyagot gyűjtsön egy formálódó Trianon-darabhoz. Ez lett az 1919-es román megszállásról szóló Kályha Kati. „Elég sok kocsmárost ismertem meg eddigi életem során, a kocsmába sok öröm és bánat megérkezik történetek formájában, de Kati mögött nincsen konkrét személy, akit látok. Az első Kályha Kati, akit látni fogok nagy örömmel és kíváncsisággal, Kováts Adél lesz.” | Szálinger Balázs, József Attila-díjas költő.

Kováts Adél szerint “Kályha Kati egy helyi Kurázsi mama, egy igazán markáns asszony. A darabban úgy hivatkoznak rá, hogy Kati az isten – ha nem is isten, de kétségkívül olyan figurája a közösségnek, aki szereti kézben tartani a dolgokat, hogy mindenre rálátása legyen. Furcsa keveréke a diktatórikus hajlamnak és a tyúkanyóságnak: sokféle ember megfordul a kocsmájában, szállást és ételt ad a hajléktalanoknak, de cserébe vannak elvárásai is.
 
Fotók: Dömölky Dániel (a fotók jogdíjasok)