Hangfelvételről közreműködik: Kőszegi Ákos
Dramaturg: Sándor Júlia
Díszlettervező: Kálmán Eszter
Jelmeztervező: Pattantyus Dóra
Media design: Varga Vince
Zene, sound design: Csizmás András
Zenei munkatárs: Termes Rita
Ügyelő: Kónya József
Súgó: Farkas Erzsébet
A rendező munkatársa: Perényi Luca
Rendező: NAGY PÉTER ISTVÁN
A regényt fordította: Kerényi Grácia
Színpadra alkalmazta: Hárs Anna, Sándor Júlia, Nagy Péter István
Egy ország a háború szélén áll. Gyűlöld az ellenségedet, kiáltják a kiképzőtisztek. Jogos minden, ami fajtestvéreink javára szolgál, harsogja a rádió. Az egyes ember most nem számít, a nemzet jövője a tét. A jövő pedig, mint mindig, a fiatalokon áll. És mindazokon, akik a hazafias helytállás útjára segítik ezt a generációt: a tanárok munkája nemzetstratégiai szempontból is kulcsfontosságú. A tanárnak, aki más korban talán önálló gondolkodásra nevelné diákjait, most a kritikátlan mintakövetést kell jutalmaznia, és a kamaszok alakuló személyiségében a hatalom által kívánatosnak tartott eszméknek kell megágyaznia. De meddig lehet elmenni egzisztenciaféltésből? Hogyan küzd meg azzal az egyes ember, ha a belső hangja mást mond, mint amit a feljebbvalói harsognak? És mi történik, ha ezek a hangok néha összekeverednek?
A két világháború közötti hitleri Németországban született történetben egy tanárt és a gondjaira bízott kamasz diákcsoportot követünk a civilizációtól egyre távolabb, az erdő mélyére, egy katonai felkészítést szolgáló, szörnyű tragédiába torkolló táborozásra. Ödön von Horváth részvéttel megírt, mégis kendőzetlen társadalmi diagnózisának tárgya az egzisztenciális bizonytalansággal áthatott megalkuvások kora, és benne a kisember egyéni felelőssége. Hősei egyfelől eloldozhatatlanul a maguk korának gyermekei, másfelől megtestesítői az örök emberi törekvésnek, annak, hogy megőrizzünk valamiféle belső iránytűt. Hidegülő, gondviseléstől elhagyott idők allegorikus krónikája ez, melyet szikráival mégis át-átmelegít a lelkiismeret pislákolása, és a mindenkori ifjúság elementáris élni akarása.
Az anyanyelvének a németet valló, osztrák-magyar Ödön von Horváthot (1901-1938) elsősorban olyan közkedvelt színdarabok szerzőjeként ismerjük, mint a Mesél a bécsi erdő, a Kasimir és Karoline vagy A végítélet napja. Ki tudja, nem drámai formában született volna-e meg az 1937-as regénye, az Istentelen ifjúság is, ha a náci párt hatalomra kerülésével nem zárul be Horváth előtt a színházak ajtaja? Nagy Péter István rendező most a Korunk gyermeke című, 1938-ban megjelent Horváth-regény egyes motívumait felhasználva Sándor Júliával és Hárs Annával írja színpadra a történetet.
„Olyan előadást képzeltünk el, ami megőrzi a Horváth-regény tudatfolyam jellegét. Ehhez kerestünk egy színházi formát, ami szabad átjárást enged a külső és belső valóság határai között, hogy a tanár identitáskrízise, démonai és a kiútkeresése belülről váljanak átvilágíthatóvá.” Nagy Péter István
Bemutató: 2023. december 17., vasárnap
Az előadás hossza: kb. 2 óra 10 perc (szünet nélkül)
AZ ELŐADÁS 16 ÉVEN ALULIAKNAK NEM AJÁNLOTT!
Kerényi Grácia örököseinek az engedélyét a Hofra Kft. közvetítette.
|
Porogi Ádám |
Major Erik, Nagy Márk, Schneider Zoltán, Kádár Kinga, Kuttner Bálint |
Major Erik |
Berényi Nóra Blanka, Major Erik |
Porogi Ádám, Schneider Zoltán |
További fotók megtekinthetők a Facebook oldalunkon!
Fotók: Dömölky Dániel, a fotók jogdíjasok!
- Lakatos Zille:“Ezzel a történettel dolgunk van” – Interjú Nagy Péter Istvánnal és Sándor Júliával(kortarsonline.hu – 2024. június 4.)
- Urfi Péter:Kirúgott tanáraiknak énekeltek a volt diákok a Radnóti Színház előadásának végén(444.hu – 2024. május 16.)
- Balatoni József:Ennyire könnyű átmosni a fiatalok agyát?(wmn.hu – 2024. február 24.)
- Jenei Péter:Tehetetlen kor(szinhaz.net- 2024. február 20.)
- Sándor Júlia:“Jobban izgatnak a morálisan szürke karakterek” – Interjú Nagy Péter Istvánnal(deszkavizio.hu – 2024. február 9.)
- dr. Sáhó Barnabás:Add a lelked, add a jövőd (szinhazatnekunk.hu – 2024. február 3.)
- Turbuly Lilla:Az elveszett iránytű (magyarnarancs.hu – 2024. január 31.)
- Benics Márk:A propaganda kudarca (jo.444.hu – 2024. január 27.)
- Konya Rita:Istenkeresők katonai uniformisban (euronews.com – 2024. január 23.)
- Pethő Tibor:Szellemi és fizikai uniformisban (revizoronline.com- 2024. január 16.)
- Cseh Andrea Izabella:Ostobák Paradicsoma (izaszinhazbanjart.hu – 2024. január 2.)
- Bodnár Judit Lola:Melyik valóságra gondolsz? Ahol a hazugságokat harsogják, vagy ahol a parancsokat? (24.hu, 2023. december 27.)