Közreműködik: Nagy Rebeka, Péter Polla Borbála, Tóth Bogi
A zongoránál: Termes Rita / Gáspár Katalin Ágnes
Dramaturg: Morcsányi Géza
Jelmeztervező: Benedek Mari
Díszlettervező: Horváth Jenny
Világítás: Baumgartner Sándor
Ügyelő: Kónya József
Súgó: Farkas Erzsébet
A rendező munkatársa: Hatvani Monika
Rendező: VALLÓ PÉTER
Valló Péter a nagy sikerű Farkasok és bárányok után ezúttal ismét egy Osztrovszkij-komédiát állít színpadra a Radnótiban, Morcsányi Géza friss fordításában, amelynek korábbi magyar címe Tehetségek és tisztelők volt. A színházi világban játszódó orosz mű a fiatalok vágyai és a boldoguláshoz szükséges kompromisszumok ellentétét járja körül, középpontjában egy színésznő kiárusításával – a Radnótiban mindez több mint százharminc évvel az ősbemutató után, a #metoo mozgalom korában kerül színpadra.
Osztrovszkij 1881-ben, saját negatív tapasztalatai alapján írta ezt a komédiát, amelyben Nyegina, a fiatal színésznő először kerül szembe azzal a ténnyel, hogy a jobb élet és a karrier érdekében alá kellene vetnie magát a gazdag mecénások vágyainak. „A művészet nem tud kiállni önmagáért, ha durva, brutális hatalmakkal kerül szembe, és gazdag mentorokat kell szereznie magának” – írja Osztrovszkij. Nyeginát szíve inkább az idealista tanítóhoz húzná, aki nem csak a tudományokra és a jó modorra, hanem a tisztességes életre is oktatja őt. A nagy kérdés az, hogy mi a fontosabb Nyegina számára, és miről tud könnyebben lemondani. A színdarab ítélkezés nélkül mutatja be ezt az emberi dilemmát, miközben a nézőket bevezeti a színpad mögötti világ humoros, játékkal és keserűséggel teli hétköznapjaiba.
Alekszandr Nyikolajevics Osztrovszkij a 19. századi orosz realista drámairodalom egyik legfontosabb alakja. Magyarul számos darabját játszották, ezek közül a legismertebbek a Jövedelmező állás, A vihar és az Erdő, utóbbit a Radnóti Színház 1999-ben mutatta be Gothár Péter rendezésében.
„Mint saját korában és korunkban, a drámában is jelen vannak ezek a problémák: tud-e boldogulni támogatók nélkül a színész, sőt, maga a színház, és hogy a nők itt is kiszolgáltatottabbak, nemcsak a pénzes ’pártfogók’ irányába, hanem a színház belső hierarchiájában is – miközben az is előfordul, hogy épp a nők használják ki az előnyeiket.”
Morcsányi Géza
„A kiszolgáltatottság nem a művészvilág sajátja, mára egyértelműen kiterjedt az egész társadalomra. A válaszok pedig személyiségfüggőek – nem tudjuk, ki mennyit áldoz be: a személyiség reakciói patikamérlegen méretnek ki, láthatatlanul. Majd talán egyszer, sokkal később meglátjuk, miután már nyilvánvalóan érvényesült a hasznuk vagy a káruk.”
Valló Péter
Az előadásban elhangzó dalok szövegét Tótfalusi István, a vers szövegét Szálinger Balázs fordította.
A nagyestélyi ruhákért külön köszönet a Budapesti Operettszínháznak.
Bemutató: 2018. október 20. szombat
Utolsó előadás: 2019. december 6. péntek
Előadás vége: 21.45 (egy szünettel)
Helyszín: RADNÓTI SZÍNHÁZ
Fotók: Dömölky Dániel, a fotók jogdíjasak
- Csizmadia Attila: Jutalomjáték Nyeginának és Lovas Rozinak – A művésznő és rajongói a Radnóti Színházban (socfest.hu, 2019. január 18.)
- Soós Tamás: Megalkudni emberi dolog (kortarsonline.hu, 2019. január 9.)
- Gubán Mária: A színész mint tárgy (apokrifonline.com, 2018. december 28.)
- Brúnó Kapitány: Van az a pénz (recenzor.blog.hu, 2018. november 30.)
- Szentgyörgyi Rita: Cipelünk magunkkal örökölt mintákat – interjú Börcsök Enikővel (szinhaz.net, 2018. november 27.)
- Stuber Andrea: Jutalom, játék (kutszelistilus.hu, 2018. november 26.)
- Török András: Summa artium hírlevél (2018. november 12.)
- Fazekas Júlia: Csak azért, mert maga tehetséges, még nem fogok rajongani! (sugopeldany.hu, 2018. november 11.)
- László Ferenc: Mai nézők (revizoronline.com, 2018. november 11.)
- Bóta Gábor: Zaklatás (fuhu.hu, 2018. október 30.)
- Csatádi Gábor: “… meddig lehet majd még színházat csinálni úgy, mint eddig?” interjú Lovas Rozival és Porogi Ádámmal (porszekfoglalo.hu, 2018. október 29.)
- Balogh Gyula: Zavarba ejtő a színésznő zaklatása (nepszava.hu, 2018. október 29.)
- Csatádi Gábor: Rajongók párbaja (potszekfoglalo.hu, 2018. október 24.)
- Szekeres Szabolcs: A fenyegetett test (art7.hu, 2018. október 26.)
- Csatádi Gábor: Úgy viseljük ma a kiszolgáltatottságunkat, mint a fehérneműnket – interjú Valló Péterrel (potszekfoglalo.hu, 2018. október 21.)
- Gyürke Kata: Ott lehetek, ahol lenni szeretek – interjú Börcsök Enikőbel (fidelio.hu, 2018. október 19.)
- Tegdes Péter: Sokszor apró mozdulatok, mosolyok és hangsúlyok döntik el, hova fut ki egy helyzet – interjú Valló Péterrel és Lovas Rozival (funzine.hu, 2018. október 18.)
- Falcsik Mari: Van valóság – interjú Valló Péterrel és Morcsányi Gézával (radnoti.reblog.hu, 2018. november 25.)