Dramaturg: Kelemen Kristóf
Dramaturg-gyakornok: Koós Csenge
Jelmez- és díszlettervező: Kálmán Eszter
Világítástervezés: Baumgartner Sándor
Ügyelő: Kónya József
Súgó: Farkas Erzsébet
A rendező munkatársa: Ari Zsófi
Rendező: ALFÖLDI RÓBERT
Angol nyelvből fordította: Falcsik Mari
A horvát eredetivel egybevetette: Lantos László
„Én nem hagyom, hogy ez a hely elvesszen. A családi múltunk miatt, és az életünk miatt, ami mégiscsak többnyire boldog volt, nem fogom hagyni, hogy valaki megvegye és kiebrudalja őket innen, aztán csináljon belőle egy gyógyszállót. Mert én kibaszottul szentimentális vagyok.”
2011-ben a zágrábi Kos-család esküvőre készül, miközben új korszak előtt állnak: nemcsak Horvátország EU-csatlakozása nagy fordulat az életükben, hanem az otthonukat jelentő egykori arisztokrata ház teljes birtokbavétele is, a szomszédok kivásárlását követően. A családtagok közül páran még őrzik az emlékét annak, amikor több mint hatvan évvel ezelőtt, 1945-ben – a kommunista hatalomátvétel után – a baloldali érzelmű Ruža nagyi beköltözött ide, más szegény sorból származó családokkal együtt, és otthonává tette azt a helyet, ahol az anyja egykor cselédként szolgált. Azóta generációk nőttek fel, az államszocialista rendszer megbukott, és a délszláv háborúk során megingott az a sokakban táplált eszme, hogy a különböző nemzetiségek együtt élhetnének békében és közösségben a határok megvonása nélkül. De a múlt árnyai továbbra is jelen vannak, hogy szembesítsenek minket azzal, hogy ugyanazok a traumák és dilemmák képesek generációkon át rabságban tartani egy közösséget.
Tena Štivičić kortárs horvát drámaíró 3tél című díjnyertes darabja igazi kelet-közép-európai történetet mutat be. Három idősíkon keresztül – 1945-ben, 1990-ben és 2011-ben – tárul fel a Kos-család több generációjának története, hogy e régi ház privát tereit miképpen töltik meg élettel, szeretettel és fájdalommal. A családtagok a széthullt Osztrák-Magyar Monarchia romjain, a történelem viharaiban, változó idők változó kihívásai közepette próbálnak a felszínen maradni, miközben újra és újra szembesülnek a „menni vagy maradni” kérdésével. Tena Štivičić női nézőpontból vizsgálja meg a régió történelmét, és Falcsik Mari, kortárs költő által fordított dráma aprólékos karakterábrázolással megannyi izgalmas női sorsot mutat be. Magyarországon először a Radnótiban láthatják a nézők ezt a nagyszabású művet, amelyből egy színészközpontú, sok szereplőt mozgató előadás készül Alföldi Róbert rendezésében.
„Errefelé – kelet-közép-európai tájakon – az elmúlt évszázadban nagyon sokszor változott, hogy mi az az egyedüli, kizárólagos üdvözítő út, ami a Kánaán felé visz minket. Aztán hirtelen másfelé kellett menni.
Majd megint másfelé.
És sem időnk, sem szándékunk, sem lehetőségünk nem volt, hogy feldolgozzuk, szembenézzünk ezekkel a nagyon sokszor változó irányokkal.
És mára elveszettek vagyunk.
Öregen vagy fiatalon, de szeretnénk megtalálni azt a bizonyos jó irányt.
És mindenki másfelé keresi.
És ha összeülünk az ebédlőasztalnál, csak bámuljuk és nem értjük a másikat.
Ideje lenne letenni a kanalat.
És tényleg ránézni a másikra.
Vagy elsősorban magunkra.
Múlttal, jelennel és bízzunk benne, hogy a valóban létező szép jövővel.”
Alföldi Róbert
Bemutató: 2023. október 21. szombat
Az előadás hossza: kb. 3 óra 15 perc (egy szünettel)
AZ ELŐADÁS 14 ÉVEN ALULIAKNAK NEM AJÁNLOTT!
Az előadás a
támogatásával jött létre.
|
Nagy Márk, Bata Éva |
Kováts Adél |
Hay Anna |
Pálfi Kata |
Pálfi Kata, Tóth Ildikó, László Zsolt, Schneider Zoltán, Pál András |
Sodró Eliza, Bata Éva |
Tóth Ildikó, László Zsolt |
További fotók megtekinthetők a Facebook oldalunkon!
Fotók: Dömölky Dániel, a fotók jogdíjasok!
- Az évad legjobbjai – Női mellékszereplők | Sodró Eliza(deszkavizio.hu, 2024. június 24.)
- Cseh Andrea Izabella:Az idő árján(izaszinhazbanjart.hu- 2024. március 22.)
- Gabnai Katalin:Kié ez, ami a mienk?(revizoronline.com – 2024. február 6.)
- Földesdy Gabriella:3tél (klarisujsag.hu- 2024. február 5.)
- „Mindig elvárásokat támasztanak velünk szemben” – Interjú Alföldi Róberttel(deszkavizio.hu- 2024. január 26.)
- Csáki Judit:“Négy nemzedék nőiről írtam” – Beszélgetés Tena Štivičić-csel a 3télről (revizoronline.com- 2024. január 23.)
- G. Tóth Ilda:LSD-rémálom, road movie, PTSD és egy generáció drámája – négy őszi bemutató, amit 2024-ben pótolnod kell (forbes.hu – 2024. január 3.)
- Jankovics Márton:Alföldi Róbert: Milyen társadalom az, ahol a politikai meggyőzdés felülírja a családi köteléket? (24.hu – 2023. november 23.)
- Kállai Katalin:Megbocsátás, tragikum (Art7, 2023. november 19.)
- Urbán Balázs:Idők vihara, idők szele (szinhaz.net, 2023. november 10.)
- Józsa Ágnes:3tél (Civil Rádió – Színpadkép, 2023. november)
- Alföldi-rendezés a Radnótiban – bármelyikünk családjára ráismerhetünk a közép-kelet-európai történetben (HVG, 2023. november 7.)
- Kiss Annamária:Nem is olyan hideg (Magyar Narancs, 2023. november 1.)
- Turbuly Lilla: Az a tiéd, amit megeszel (Kútszéli Stílus, 2023. november 2.)
- Balogh Gyula: Rejtélyes családi útvesztők: 3tél címmel a Radnóti Színház mutatta be a horvát kortárs Tena Štivičić drámáját (nepszava.hu, 2023. október 28.)
- Fiala Borcsa: 3tél a Radnótiban: Ülünk az asztalnál, csak bámuljuk, de nem értjük egymást (wmh.hu, 2023. október 27.)